Uborkaszezon van, remek meleg idő, lehet kapni a piacon megfelelő uborkát, hát mi akadálya?
Igyekszem kisebb méretű, egyenes darabokat választani, nekünk 1-1,5 kg egyszerre elég. Veszek hozzá virágos (kissé öreg) kaprot is.
Otthon a csap alatt kefével megsikálom az uborkákat – közben fölteszek egy fazékban vizet forralni –, aztán felvagdalom úgy, hogy először mindkét végét levágom, aztán az egyik végéről hosszában bevágom kb. 2/3–3/4-ig, aztán a másik végéről 90°-ban elfordítva ugyanúgy.
Egy nagyobb (3-5 l) üveg aljára berakom a kaprot, és az uborkákat mindjárt szépen rendben ráteszem. Rászórok felvagdalva 1-2 gerezd fokhagymát (nem kötelező), a tetejére egy szelet kenyeret (minél barnább, annál jobb). Mikor felforrt a víz, belerakok literenként 1 evőkanál sót, elzárom, majd merőkanállal, úgy forrón, belekanalazom az üvegbe. Kistányérral letakarom – nem szabad lezárni – és meleg helyre teszem. A forrázás fontos, attól marad jó roppanós az uborka, később, a tárolás alatt sem puhul meg.
Két nap múlva le lehet szedni róla a kenyeret, további egy-két nap után általában jó (én megkóstolom), akkor kiszedem, zárható dobozba, a levet rászűröm, pl. teaszűrővel, és be a hűtőbe. Ezzel a módszerrel nem puhul meg, jó roppanós marad.
Aztán jöhet mellé a zsíroskenyér vagy a paprikás krumpli.
Utolsó kommentek